Česká republika celkově od vstupu do EU v květnu 2004 do konce roku 2017 zaplatila do rozpočtu EU 515,8 miliardy korun a získala z něj 1,211 bilionu korun. Celkem Česko tedy dosud získalo z EU o 695,5 miliardy korun více, než do něj odvedlo. Zůstává tak stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. ČR loni obdržela z unijního rozpočtu 97,9 miliardy korun a odvedla do něj 42,4 miliardy korun. Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti loni činily 64,1 miliardy Kč. Příjmy ze Společné zemědělské politiky byly 29,4 miliardy Kč, z toho přímé platby 22,5 miliardy korun.

  Tak jednoduše by šlo odbýt to, zda naše členství v EU je pro nás výhodné, či nikoliv. Na různých dezinformačních server, ale i například formou e-mailů se objevují vždy na tento jasný argument manipulativní odpovědi, že je nutné započítat i dividendy, které míří z ČR na západ. Poslední dobou se e-maily šíří například tento HOAX, který navíc má i naprosto nepřesná čísla.

Proč ovšem není možné do této bilance počítat dividendy? Je to jednoduché. Český stát na nich nezaplatí ani korunu. Dividenda je peněžité plnění akciových společností vyplácené akcionářům podle rozhodnutí valné hromady: Vyplácí se majitelům akcií podle rozhodného dne jejich držení. Vyjadřuje se zpravidla pevnou částkou na akcii. Ideální představa je, že výše dividendy závisí především na zisku akciové společnosti po zaplacení daní, ale dividendu může vyplácet i společnost momentálně bez zisku nebo naopak i zisková společnost nemusí vyplácet žádné dividendy. Tedy, jedná se o transakce mezi akciovými společnostmi sídlícími v Česku a jejich akcionáři.

  „V okamžiku, kdy bychom začali snášet bariéry pro odliv kapitálu nebo výnosu z kapitálu, tak žádný kapitál nepřiteče. My ty zahraniční investory odradíme, nezůstanou tu, noví nepřijdou, to je opravdu velký hazard,“ varuje hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. „Je to přirozený důsledek toho, že před 15 lety přitekl do České republiky západní kapitál. Ten tady vytvořil spoustu pracovních míst, zlepšil obchodní bilanci, zlepšil běžný účet platební bilance, pomohl zvýšit životní úroveň v České republice. Za to majitelé tohoto kapitálu nyní požadují zisk ze svých investic,“ vysvětlil ekonom v rozhovoru pro ČT24. Pokud by z Česka žádný kapitál neodcházel, bylo by to z ekonomického pohledu divné. „Znamenalo by to, že provozovny, které tu vznikly, že kapitál, který k nám na ně přišel, nevydělává,“ upozornila ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. To, že se peníze formou dividend vrací k zahraničním investorům, tak lze považovat za dobrou zprávu. Česká ekonomika dokázala jejich investice zhodnotit.

Počítat tedy výhodnost či nevýhodnost vstupu zahraničního kapitálu do ČR by byl čistý odhad. Bylo by nutné totiž spočítat, kolik zaměstnanců by byly schopni zaměstnat české firmy a kolik lidí, kteří nyní pracují v zahraničních společnostech, by nemělo práci. Případná nezaměstnanost by pak měla samozřejmě přímý negativní vliv na českou pokladnu. Český stát by od nich neinkasoval daně z příjmů fyzických osob, naopak by musel vyplácet sociální podpory. Stát by též neměl žádné příjmy přímo od podniků, či by měl nižší příjem na DPH. Odliv peněz z ČR je tedy pro nás nepříjemný, nepříjemnější by však byly následky, kdyby tu žádný zahraniční kapitál nebyl. A odliv těchto investorů by byl i jeden z následků případného vystoupení ČR z EU. Tím ovšem nezpochybňujeme, že tyto investice mají i svou problematickou část, jako například nízké mzdy.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.