Velký hanlivý nápis se objevil na vratech garáže někdejší chalupy Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. Hlídka obvodního oddělení Policie České republiky Trutnov ve čtvrtek 10. 10. 2019 v poledních hodinách vyjela prověřit informace o posprejování chalupy v obci Hrádeček. „Ožrala, feťák, kurevník,” napsal sprejem neznámý vandal. Učinil tak v době někdy od středečního večera do čtvrtečního rána.

Exprezident Václav Havel je v nemilosti lidí i díky falešným zprávám. Jedna mu například přisuzuje, že řekl větu: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.“ Nic takového však nikdy neřekl. A jak tedy skutečně zněl Havlův citát z 11. minuty televizního projevu, který přednesl 16. prosince 1989? „1 700 000 komunistů netvoří nějaký jiný biologický nebo morální druh, než jsme my ostatní. Většina z nich musela 20 let mlčet, jako my všichni a mnozí z nich dělali, byť s obtížemi, mnoho dobrých věcí. Promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají, připravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiž bylo mnoho komunistů, mnoho bývalých komunistů i nestraníků.“

Havlovi je také přisuzována věta o humanitárním bombardování. „Nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: To, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu,“ měl říct Václav Havel. Neřekl.

Text článku má vycházet z rozhovoru, který Václav Havel poskytl 14. dubna 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters. Přepis tohoto rozhovoru se ovšem značně odlišuje, termín „humanitární bombardování“, dokonce ani slovo „bombardování“ neobsahuje. Obsahuje pasáž: „Já myslím, že nejdůležitější je, aby bylo zastaveno vyvražďování, aby se mohli uprchlíci zvolna vracet a aby nastalo opět nějaké nové kolo politických jednání o statutu budoucího Kosova. Ale ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla za souhlasu Jugoslávie, aby tam nebyly jako okupanti nebo jako válčící strana. Neboť ta přítomnost mírových sborů je přesně tím instrumentem, který může znamenat klíč ke všemu ostatnímu. I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním – vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci. K tomu všemu by napomohla přítomnost těch mírových sborů.“

Poslední hoax se týká jeho pozitivního vztahu k alkoholu. „Když Václav Havel běhal opilý v unoformě vojáka Hradní stráže po hradě, bylo to roztomilé. Když se Miloš Zeman občas někde napije, hned je ochlasta (v tom lepším případě). Když byl Václav Havel ošukávat komediantku v době, kdy mu umírala žena, tak to byl bohém. Když Miloš Zeman nazve piču pičou, tak je sprosťák bez morálky,“ zní text známého hoaxu. Jaká je ovšem realita? Záběry, kdy údajně opilý prezident Havel prochází Pražským hradem pochází z roku 1990 ze zámku v Lánech, nikoliv tedy Pražského hradu. To, že by byl na nich Václav Havel opilý není rozhodně průkazné. Průkazné je, že se chová velmi lidsky, třeba i ke kuchařce. Dosud neviděné záběry prezidenta Václava Havla v uniformě Hradní stráže se objevily v režisérské verzi dokumentárního portrétu „Proč Havel?“. Česká televize dokument odvysílala u příležitosti 90. narozenin oceňovaného režiséra Vojtěcha Jasného poprvé po 22 letech. Co se týká vztahu Václava Havla s Dagmar Veškrnovou Havlovou, pravdou je, že svatební obřad mezi nimi byl až rok po smrti Olgy Havlové.

V neposlední řadě tyto hoaxy šíří lidé, kteří mají pocit, že se za minulého režimu měli lidé lépe než dnes. Realita je však taková, že většina potravin a zboží je dnes podle přepočtu levnější a dostupnější. Levněji kupujeme i spotřební zboží. Zdražily naopak některé služby (lístek do MHD či svoz odpadu). Nejhůře na tom jsme s bydlením. Jsme vzdělanější společnost. Ubylo lidí se základním vzděláním a přibylo lidí s vysokoškolským titulem. Stále více lidí se dokáže dorozumět cizími jazyky.

 „Kolik balení másla jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 318. Kolik balení másla si můžete za průměrný plat koupit dnes? 707. Kolik kilo cukru jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 398. Kolik kilo cukru si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1327. Kolik vajec jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 2450. Kolik vajec si můžete za průměrný plat koupit dnes? 12 250. Kolik balení kávy jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 132. Kolik balení kávy si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1 447,“ srovnává portál o financích a podílových fondech.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.