Čína oficiálně přiznává zhruba 80 tisíc nakažených nemocí COVID-19 a tvrdí, že na nemoc zemřelo přibližně 3300 lidí. Jenže jak se ukazuje, tyto statistiky kulhají na obě nohy. Zatímco v České republice se započítávají všechny pozitivní testy vč. bezpříznakových pacientů, v Číně tomu tak pravděpodobně nikdy nebylo. Jednalo se jen o lidi, které trpí zápalem plic nebo byli hospitalizováni.

Pochyby začaly už v únoru. „Čínské úřady nejprve počítaly jako nakažené jen ty, u nichž se stopy koronaviru prokázaly v testu nukleových kyselin. Jeho vyhodnocení však může trvat až několik dní. Na začátku února se proto úřady rozhodly do statistik započítat i pacienty, u nichž byl zjištěn zápal plic výpočetní tomografií (CT), aniž měli pozitivní testy nukleových kyselin. Kvůli tomuto kroku skokově přibylo téměř 15 000 nových případů. Čínská národní zdravotnická komise (NHC) se pak v polovině února rozhodla, že v provincii Chu-pej přestane započítávat případy vyšetřené pouze pomocí CT. Ze statistik proto za středu vyškrtla 279 případů, které by dříve započítala, a oficiálně jich nahlásila 349,psal v únoru web Seznam Zprávy s odvoláním na světové agentury.

Jeden z lékařů z čínského města Wu-chanu, které je nejhůře postižené koronavirovou pandemií, nedávno obvinil čínské úřady, že manipulují s údaji týkajícími se počtu nově nakažených a již vyléčených. Podle nařízení čínské národní zdravotní komise musí pacient před propuštěním z nemocnice podstoupit dva testy na koronavirus a oba musejí být negativní. Rovněž se pak pomocí CT plic musí prokázat, že nakažený již netrpí zápalem plic. Wuchanský lékař tvrdí, že od návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga 10. března se kritéria uvolnila a začalo masové propouštění pacientů.

Špatný je s největší pravděpodobností i počet obětí. Minulý týden, na základě uvolňování pohybu ve Wu-chanu, začala krematoria vydávat urny s ostatky zesnulých. U krematorií stojí obrovské fronty a sami obyvatelé Wu-chanu na sociálních sítích na základě toho, že ta krematoria fungují 24 hodin sedm dní v týdnu, a s ohledem na to, kolik uren denně vydají, odhadují počet mrtvých jen ve Wu-chanu na 42 až 47 tisíc. Upozorňuje na to například agentura Bloomberg. Agentura Reuters informuje o zákazu pohřbů.

Fotografie zveřejněná 26. března na sociálních médiích ukazuje dlouhou řadu před pohřebním ústavem v Hankow, okres Wu-chan. Svědci říkají, že museli čekat hodiny, zatímco uniformovaní a civilní policisté hlídali, aby nikdo nefotil. Další fotografie ukazuje palety s urnami. Musíme samozřejmě dodat, že logicky ne všichni zemřeli na toto onemocnění. Lidé umírají v nějakém měřítku běžně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.