Jihomoravský kraj nebude stavět plánované dvě budovy chráněného bydlení ve Svitávce na Blanensku. V ulicích Svitávky se před časem objevily letáky, ve kterých anonymní autor varuje před chráněným bydlením pro mentálně postižené muže. Podle pisatele budou klienti zařízení nebezpeční svému okolí. „Tito muži mají myšlení dětí v předškolním věku, ale tělo a sexuální potřeby dospělých. Každý z nich užívá silnou medikaci, kterou když si nevezme, tak hrozí riziko pro všechny v jeho okolí,“ píše se v letáku, který si v lednu mohli přečíst obyvatelé Svitávky.

Radnice se podle starosty sice ohradila proti zpracování části projektu, kde podala i námitky, ale jinak o něj stála. „Nebylo to dobře zpracované, ale stojíme si za tím, že jsme proti chráněnému bydlení nikdy nebyli. Z nemocných lidí, kteří neměli to štěstí jako my, udělali lidi nebezpečné. Pár nenávistných lidí dokázalo zmanipulovat další k tomu, aby se postavili proti stavbě. Něco je špatně a nedovedu to z lidského pohledu pochopit,“ řekl starosta.

Celé kauze se věnoval i pořad 168 hodin České televize. V reportáži se například dozvíme, že Jeden ze sousedů dokonce sepsal zastupitelům městyse výzvu, ve které se například píše, že lehce postižení se budou v obci pohybovat volně. To však nebylo v plánu. „Personál v chráněném bydlení ve Svitávce byl také nastavený na 24hodinovou službu. To, že by volně se pohybovali samovolně, takto by se nestalo. Protože by to ohrožovalo ty postižené samotné. Musíme jim to bezpečí nějakým způsobem zajistit,“ řekla v pořadu Marie Wetterová, ředitelka domova Paprsek. V otevřeném dopise se začali objevovat i například fráze, které známe ze štvavých textů proti příchodu migrantů. „Touto integrací mentálně postižených mužů se cítíme přímo ohroženi. Máme strach o naše děti, o naše fungující rodiny a o svou budoucnost,“ psalo v textu. „To je prostě jednoznačně vykonstruovaná nekorektní věta, která má vyvolávat v lidech paniku a strach,“ zareagovala ředitelka Wetterová. Výzvu podepsalo přes 290 obyvatel Svitávky, tedy zhruba šestina obyvatel.

„Je otázkou, jestli těch 290 podpisů bylo získáno pravdivými informacemi, a nebo manipulací,“ cítí pochybnosti radní Svitávky Radoslav Hruda (KSČM). „Pro mě bylo překvapující to, kolik lidí ve Svitávce se těmto několika bezprostředním sousedům podařilo zmanipulovat, aby tedy začali projevovat svůj nesouhlas, aniž by o celé záležitosti podle mého názoru toho příliš věděli,“ dodala další radní Hana Loskotová.

Za celou kauzo stála rodina Vránova. Pavel Vrána se odmítl s redaktory České televize bavit. Otevřená ústa však měla Nikola Vránová na zastupitelstvu městyse. „Pak tito lidé vidí porno a mají pocit, že je to realita. Pak se stane, že vidí ženu, ovládnou je jejich pudy a oni si myslí, že na ni mohou sahat. Což si myslím, že v dnešní době se k pornu dostane každý. A já jako obyvatelka Svitávky, a jsem žena, nechci, aby se něco tady takovýho, nedej Bože, stalo. Abych šla po Svitávce a prostě nějaký klient na mě třeba takhle, když to vyhrotím, sahal,“ šířila Vránová na zastupitelstvu.

Do celé kauzy se pustil i Leoš Mazal. „Vypadám já, že chci začlenit mezi naši rodinu 12 mentálně postižených lidí? Podívejte se, všechny moje emoce vycházejí ze strachu o mou rodinu. Vy mě chcete znehodnotit můj majetek. Vy chcete po mě, abych já celej život se díval na mentálně postižený lidi. Další lidi tady ze Svitávky se můžou a nemusí s těma lidma potkávat, ale já to budu mít každej den na očích od pondělka do neděle, jasný? A 24 hodin denně,“ soptil na zastupitelstvu.

Vypadá to, že celá obec podlehla nenávisti pocházející hlavně od příslušníků těchto dvou rodin. Na zastupitelstvu obce se měli někteří lidé i opačné názory. „Já vím, že je to těžký s nima vyžít, ale ono do chráněnýho bydlení se rozhodně nebudou dávat nějací devianti. A jdou tam opravdu ti lehce postižený. Není to jednoduchý, ale já bych se jich chtěla zastat,“ zastala se postižených například Marcela Antlová.

 „Opravdu musím říct, že mám hrůzu z některých lidí, jak jsou nesnášenlivý. Až mě je z toho zle a vážím si vás všech, co se staráte o nějak postižené, protože mám s nimi taky zkušenosti. Někdy je mívám i doma a jsou to vděční lidí. Vím, mám tu zkušenost a je mě opravdu smutno z toho, že mám strach mezi tady těmi nesnášenlivými lidmi opravdu žít tady,“ dodala jiná občanka Alena Kubínová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.