Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová při cestě domů z klimatické konference na jihu Evropy využila služeb německého dopravce Deutsche Bahn. Jeden její status však spustil doslova lavinu článků o ní. „Cestuji narvanými vlaky přes Německo. Jsem konečně na cestě domů,“ napsala na Twitteru Thunbergová. Německý dopravce na to zareagoval dvěma statusy. „Vážená Greto, děkujeme, že nás podporujete v boji proti změně klimatu! Těší nás, že jste s námi cestovala vlakem ICE 74 na 100% zelenou elektřinu,“ napsal dopravce na Twitter. Dodal ale, že Thunbergová cestovala první třídou a měla místenku. „Bylo by ještě hezčí, kdybyste zveřejnila, jak přátelský a kompetentní tým se o vás staral,“ dodaly DB.

Mnohé deníky však tuto komunikaci pochopily poněkud špatně. Například Idnes.cz publikoval článek s nadpisem „Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku“. Novinky.cz zase s nadpisem „Vlaky v Německu jsou přeplněné, zjistila cestou domů Greta Thunbergová.“ Jenže ani německý dopravce netvrdí, že Greta Thunberg jela první třídou po celou dobu. „Náš vlak z Basileje byl vyřazen z provozu. Ve dvou různých vlacích jsme pak museli sedět na zemi. Sedla jsem si opět po zastávce v Göttingenu. Neměla jsem s tím žádný problém, nikdy jsem to ani netvrdila. Přeplněné vlaky jsou skvělé znamení, ukazují, že zájem o železniční dopravu je vysoký!“ napsala.

Je pravdou, že německé dráhy v posledních letech čelí kritice za zpoždění, rušení spojů na poslední chvíli či předražené jízdné. Ostatně, jejich dceřiná společnost Arriva zažívá obrovské problémy i v ČR (1, 2). Nejhorší však na tom je, že jeden nevinný status, ve kterém Greta Thunbergová hlavně sdělovala, že je konečně na cestě domů, spustil takový humbuk. Na stranu druhou je faktem, že Thunbergová musí své statusy dovysvětlovat až moc často.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.