Vypadá to, že na Jiřího Drahoše a další prezidentské protikandidáty Miloše Zeman je opravdu těžké něco najít. A proto dezinformační servery sahají k různým manipulacím a lžím. Již jsme psali, že do boje o hrad se vložil Aeronet.

„V první polovině prosince se objevily dvě dezinformace týkající se prezidentských voleb. Obě dezinformace byly publikovány na webu Aeronet. Dezinformace, dle níž George Soros a Karel Schwarzenberg budou financovat protikandidáty Miloše Zemana, byla publikována 8. 12.. Posléze se začala objevovat v diskuzích pod články na Parlamentních listech a Novinkách. Poté, co na ni upozornily Hospodářské noviny (12. 12.), informoval o ní i text publikovaný na webu Eurozprávy.cz (14. 12.). Posléze se objevila na webech NWOO, Svobodné noviny a Protiproud (18. 12.). V posledním prosincovém týdnu se tato dezinformace již objevovala minimálně (viz graf č. 5) Dezinformace z obviňující státní orgány (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) z přípravy informační kampaně proti prezidentu Miloši Zemanovi, publikovaná 12. 12., se na žádném dalším webu neobjevila.“

V posledních dne se do „boje“ s Jiřím Drahošem pustili i různí konspirační aktivisti. Například bloggerka Jiřina Holotová nebo server Tadesco.cz, který ještě vyzval k co nejvyššímu sdílení. Jiřina Holotová se domnívá, že je členem zednářské lóže, Tadesco.cz zase, že je iluminátem. Důvodem je, že v roce 2011 další konspirační server Freeglobe zveřejnil nijak nepodloženou a neodzdrojovanou zprávu, že Jiří Drahoš byl členem České asociace Římského klubu. Ta podle nich může za mezinárodní spiknutí a je součástí plánu na Nový světový řád. Servery se odkazují na rakouskou stránku Římského klubu. Zde však jméno Jiří Drahoš není již dávno nenoí zmiňované. Jméno Jiřího Drahoše se neobejvuje ani na stránkách “centrály” Římského klubu. Poslední zmínka o něm, v souvislosti s Římským klubem je z roku 2008.

Samotný Římský klub je ve skutečnosti think tank, který byl založen v dubnu 1968. Má spojovat osobnosti z vědeckého sektoru a průmyslu. Hlavním tématem je životní prostředí a udržitelný život. Vědci i průmyslníci se domnívají, že vlivem člověka na životní prostředí může dojít k obrovským škodám.

Česká asociace Římského klubu je registrovaným spolkem a podle všeho nevyvíjí téměř žádnou aktivitu.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.