Ten příběh před pár dny zaplavil sociální sítě. Prchajícího muže s dítětem v náručí nakopla maďarská kameramanka. Teď se ukázalo, že onen muž je údajně džihádista. Zprávy se chytil třeba web Reflex.cz, aniž by ovšem uvedl zdroj informace a její kontext.

 Usáma Abdul Mohsen se před nějakou dobou stal symbolem všeho, co je na evropském přístupu k uprchlické krizi odpudivé. Amatérské video totiž zachytilo, jak Mohsenovi s malým synem v náručí podrazila nohy maďarská kameramanka. Mohsen utíkal před maďarskými policisty, kteří chtěli, aby se zaregistroval jako žadatel o azyl. To by pro Mohsena ale znamenalo, že by se už nemohl registrovat v Německu. Záběry vyvolaly vlnu soucitu, která nakonec bývalému fotbalovému trenérovi přinesla práci ve Španělsku a jeho synovi místo po boku Cristiana Ronalda před zápasem Realu Madrid, popisuje celou kauzu Reflex.cz. Až potud není webu co vytknout.

Jiná situace nastává v další části textu. Ten oznamuje následující: “Podle oficiálního prohlášení Kurdské demokratické strany (PYD), která je součástí kurdské samosprávy, Mohsen do jara 2015, kdy s rodinou utekl ze Sýrie, bojoval v řadách Al Nusra na mnoha místech severní Sýrie proti Kurdům. Navíc jej Kurdové označují jako provokatéra, který v roce 2004 vyvolal nepokoje ve městě Kámišlí, při nich během střetů se syrskými bezpečnostními složkami zahynulo na 50 Kurdů. Nepokoje vypukly po utkání místního klubu s klubem z města Deir Ez Zor, které trénoval právě Mohsen.”

Pomiňme fakt, že se považuje za součást webové etikety uvádět zdroj informace. Je jím webový deník Kurdů Ekurd.net. A právě tady je, jak správně dovozuje publicista Josef Bouška, skrytá otrávená návnada. “O Mohsenovi to říká organizace, která se sama hlásí k organizaci považované celým západním světem za teroristickou, takže bych to zatím bral s rezervou. Za druhé, i kdyby ten chlap byl reinkarnací bin Ládina, ta kameramanka nemohla nic vědět, jen skopla uprchlíka s dítětem v náručí.”

To je kontext, který Reflex.cz zcela pomíjí a vytváří tak zkreslený obsah, který ve druhém plánu říká: “Nevadí, že si kopnete do uprchlíka, nakonec se stejně ukáže, že to je terorista.”

“Nevadí mi mít různé, i diametrálně různé, názory na migrační tematiku. Ale od dobrých novinářů bych čekal menší elán při šíření zvěstí ze sporných zdrojů a od kohokoli bych čekal menší škodolibost u činu, který byl svou podstatou – jakkoli ne následkem – esencí odpudivosti,” uzavírá Bouška.

Doplnění: Následující video ukazuje vícenásobné kopání i do jiných uprchlíků:


editor

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.