Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků představuje podle něj bezpečnostní hrozbu.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Huawei v současné době řeší několik problémů i v zahraničí. „Při plánovaném přechodu na 5G chtěla využít technologie čínské společnosti Huawei na Novém Zélandě, novozélandské úřady ovšem tuto spolupráci zakázaly,“ píše Idnes.cz. „Jedna z předních představitelek Huawei jménem Meng Wanzhou byla totiž v Kanadě zatčena za porušení sankcí, které Kanada a USA nastavily proti Íránu,“ informuje Mobilizujeme.cz.

„Minulé úterý nařídil premiér Andrej Babiš, aby se Úřad vlády zbavil veškerých zařízení od čínské firmy Huawei, která by mohla představovat bezpečnostní hrozbu. Stejně tak bude postupovat i ministerstvo průmyslu a obchodu či ministerstvo zahraničí. Další úřady či státní firmy zatím upozornění vyhodnocují,“ psal Idnes.cz.

Jenže. Chvilku to vypadalo, že Babiš otočil. Babiš původně nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. V pátek ale uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil. „Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ uvedl Babiš v tiskové zprávě.

„Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem, napsala ambasáda.

Nyní to vypadá, že premiér Babiš teprve spekuluje, na kterou stranu sporu se přidá. „Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany. Takže nevím, o čem pan velvyslanec mluví. Jeho komunikace, je, jak jsem řekl, velice neobvyklá,“ doplnil předseda vlády těsně po Vánocích. S trochou humoru tedy jde říci, že Babiš provedl nyní s Číňany na téma Huawei tolik superobratů, že mu závidí i šampión v letecké akrobacii Šonka.

Ovčáčkovo zdrojování Sputniku

To Jiří Ovčáček napsal na Twitter zážitek (otázka zda pravdivý nebo ne) o nadočnicových obloucích, odtud to do svého článku převzal desinformační server Sputnik, ze kterého článek o nadočnicích zpětně Ovčáček nasdílel jako další post. Ovčáček v něm soudí jeden zážitek jako kolektivní chování nějaké nové kasty “lepšolidí”.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.