Tisíce komentářů, stovky příspěvků na zdi Aquapalace Praha a možná pokutu pro TV Prima. To je výsledek kauzy “burkiny”.

Kauzu odstartovala fotka od jednoho z návštěvníků, který vyfotil v bazénu dvě ženy koupající se právě v těchto celotělových plavkách. A z diskuze je patrné, že řada lidí je nebyla ani schopna rozlišit od běžného oděvu muslimských žen.

Fotku z akvaparku, kterou zveřejnil mimo jiné Blok proti islamizaci, sdílely tisíce lidí. Další stovky jich pak psaly přímo na profil vodního světa, ať již v komentářích nebo jako samostatný post na Facebookovou zeď.

Vyjádření Aquapalace Praha

Toto oblečení je vyrobeno z materiálu vhodného ke koupání. Jedná se o celosvětový trend, se kterým se nesetkáváme jen my v Aquapalace Praha,“  bránil se akvapark.

Kauzy využila i TV Prima, která odvysílala v hlavním zpravodajství neobjektivní reportáž, kde dala prostor jen protiislámským aktivistům, kteří zpochybňovali, že žena měla na sobě burkiny.

FTV Prima se divákovi snažila vnutit předem vytvořený názor, že koupání muslimek je zdravotním ohrožením, což není pravda,“ odůvodnil serveru Lidovky.cz předseda RRTV Ivan Krejčí. Podle závěrů rady navíc televize pracovala pouze s názorem jedné strany.

Muslimky měly evidentně plavky a televize se snažila vyvozovat, že tam chodí v oblečení,“ doplnil Krejčí s tím, že reportáž byla na hraně podněcování k nenávisti. To odmítlo i vedení centra. „Hygiena a bezpečnost návštěvníků pro nás jsou a vždy budou prioritou. Koupání v jakémkoliv venkovním oblečení je striktně zakázáno naším Domovním řádem,“  napsalo ve vyjádření. Primě za tuto reportáž nyní hrozí pokuta.

Sníženou návštěvnost jsme nezaznamenali, říká komerční ředitel

Na základě kauzy se objevily i stovky komentářů a příspěvků, vyzývajících k bojkotu vodního světa. „Jen jsem vám chtěl říct, že už do vašeho aqua praku nikdy nevkročím,“ psal na zeď například Marian Lojkasek. Někteří i neskrývali nenávist k lidem islámské víry. „Váš park už pro nás není to kam by jsme s rodinou jeli na výlet a užit si sluníčka a pohody. Jsme znechuceni. Pokud se tam plácá to co jsme pravě viděli,“ napsala například Monika Benáčková.

Server Manipulátoři.cz se proto obrátil na vedení Aquapalace, zda-li kauza měla nějaký vliv na návštěvnost. Aquapalace Praha však žádnou sníženou návštěvnost nezaznamenal. „Dle čísel, které máme k dispozici neměla tato kauza na počet návštěvníků vliv,“  napsal nám Tomáš Dufek, který je komerčním ředitel v Aquapalace Praha.

 

Napsal: Jan Cemper, Proti projevům nenávisti

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.