Na internetu se virálně šíří především první video, které se jmenuje „covid-íš“. Pracuje se současnou pandemii COVID-19, ale velmi manipulativním způsobem. Například na Facebooku má video 28 tisíc sdílení a pochází z dílny TV Chebsko.

V čem video tedy dezinformuje? Hned v úvodu je informace, že prý média nepracují s čísly Ministerstva zdravotnictví ČR. Které média to mají být, video neříká. Tak se podívejme. Seznam Zprávy pracují s čísly ministerstva, ČT24 také, Novinky.cz také, Aktuálně.cz také, Idnes.cz také.  Vše rozklik z hlavní stránky. Tak kdo s čísly Ministerstva zdravotnictví ČR nepracuje?

Dobře. Pojďme se tedy podívat na stránky ministerstva. Opravdu roste počet nakažených jen kvůli rekordním počtům testů? Bohužel ne. Graf „Vývoj denního poměru (v %) počtu osob s nově prokázaným onemocněním a celkového počtu provedených testů (včetně opakovaných testů u stejné osoby)“ ukazuje nárůst.

Informace o počtu nakažených cizinců není znám. Dále se video naváželo do opatření jako omezení provozu restaurací. Smyslem tohoto opatření bylo, aby lidé se nepotkávali pod vlivem alkoholu. Je totiž prokázané, že opilý člověk se chová více nepředvídatelně a rizikově. Že stát nepřistoupil k opatřením dříve, se naopak ukázalo jako velká chyba.

Druhý díl hovoří o cílené likvidaci ekonomiky. Vláda se kromě zavírání restaurací a posiloven snaží do ekonomiky zatím zasahovat jen minimálně. Počet volných lůžek klesá a velikost Nemocnice Motol s tím nemá nic společného.

Videa se tedy snaží vyvolat dojmem, že někdo s někým manipuluje. Tvrzení, že média přináší jiné informace, než z ty oficiální z Ministerstva zdravotnictví ČR, je nepravdivé. Ani další údajné manipulace nejsou relevantní.

A na závěr dobře zpracované video Deva Soldyho:

 


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com