Společnost Telekom a O2 upozorňují, že od úterního večera zaznamenávají masivní aktivitu podvodných volání ze zahraničních telefonních čísel. Jde o telefonáty s předvolbou +674 (Nauru) a +213 (Alžírsko).

„Prosíme proto zákazníky, aby byli obezřetní a nevolali zpět na neznámá čísla ze zahraničí, pokud hovor z dané země neočekávají,“ řekl mluvčí společnosti Telekom Pavel Ďurík. Přijetí takového hovoru nenese pro zákazníka žádné nebezpečí, avšak odchozí hovor může být zpoplatněn zvýšenou tarifikací. „Odchozí hovory na tato čísla z naší sítě operativně blokujeme,“ dodal mluvčí.

V O2 také zaznamenali větší vlnu podvodných volání z Alžírska a Nauru. „Podezřelá telefonní čísla po identifikaci ihned blokujeme a v zájmu ochrany zákazníka máme dlouhodobě zablokované odchozí hovory zejména do některých afrických a asijských zemí, které jsme vyhodnotili jako rizikové. V případě zájmu samozřejmě zákazníkovi volat na jeho žádost umožníme. V případě podezření prosíme zákazníky, aby nás o takovém jevu neprodleně informovali,“ řekla pro web Omediach.com Tereza Molnár, mluvčí společnosti O2. Zákazníkům také důrazně doporučuje v případě zmeškaného volání z jakéhokoliv neznámého čísla se zahraniční předvolbou nevolat zpět.

Web Omediach.com se obrátil i na ostatní operátory. Zástupci Orange a 4ky odpověděli, že v poslední době takové masivní prozvánění v jejich síti nezaznamenali. „Podobné útoky obvykle přicházejí ve vlnách a nezřídka útočí na konkrétní předvolbu, což může být důvodem, proč tyto podvody nezaregistruje ve stejné intenzitě každý operátor. Neustále situaci sledujeme a snažíme se identifikovat podobné útoky, v důsledku čehož okamžitě blokujeme podezřelé destinace,“ řekl pro Omediach.com Roland Kyška, ředitel pro marketing a komunikaci 4ky.

Zdroj: Omediach.com

TASR odhaluje dezinformace a hoaxy

Tisková agentura SR (TASR) bude odhalovat dezinformace a hoaxy ve spolupráci s francouzskou agenturou AFP. Činnost započaly 29.dubna. TASR je obdobou ČTK. TASR se zaměří na nepravdivé informace šířící se zejména na sociálních sítích, ale i na webových stránkách. Na svých platformách začala nabízet výstupy factcheckingového programu AFP, který spolupracuje se společností Facebook.

V případě, že agentura objeví na internetu hoax či jinou dezinformaci, bude tato zpráva jasně označena jako HOAX v servisech TASR. Zároveň bude přidán popis a prokazatelné důkazy, proč se nejedná o pravdivou informaci.

Proto se během posledního týdne na internetu objevily články označené jako HOAX: Ursula von der Leyenová neoznačila seniory za nepřátel EU či HOAX: Mobilní technologie 5G nemá nic společného s novým koronavirem

TASR dále uvádí, že tento dezinfoservis bude součástí vzdělávacího programu pro školy. Využit bude na předmětu Agenturní žurnalistika na Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě.

Podobný factcheckingový program spustila agentura AFP i v Česku . Za účelem zamezení šíření dezinformací funguje i webová stránka Na pravou míru. Agentura AFP odhaluje dezinformace na českém i slovenském Facebooku již od února tohoto roku. Dosud však Facebook pouze zamezil šíření této informace a zobrazil při ní varování. Nyní se však přidala do boje i TASR s cílem zlepšit celý proces a informovanost uživatelů.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk. Napsala ho Katarína Drevená.


author