Aeronet publikoval další šílený článek. Tentokrát rozvíjí teorie o aktuálních protestech v Srbsku. Marek Pešl v článku tvrdí, že „V Srbsku vypukl státní převrat proti pro-bruselské vládě, která chce znovu Srby zavřít do karantény! V Bělehradu se šíří informace, že vládou nakoupené testy úmyslně označují zdravé lidi za pozitivně nakažené a opozice obviňuje vládu, že je to úmysl na zákaz demonstrací! Demonstranti skandují proti budování 5G sítí, proti migraci a proti rozprašování Covidu-19 z letadel!“

Myslíme, že touto směsicí nesmyslů se nemá cenu ani dlouho zdržovat. Každopádně o přeletech letadel na Evropou psal již náš web zde. K rozprašování „Covidu“ snad ještě jen to, že COVID-19 je nemoc, takže ani teoreticky ji nelze rozprášit. Pokud by něco šlo rozprášit, tak virus. Ten se jmenuje SARS-CoV-2.

V něčem má však Aeronet pravdu. Za protesty v Srbsku stojí skutečně fanatici. Srbská média uvedla, že mezi podporovatele protestů patří poslanec, který prosazuje anti-očkovací a anti-5G konspirační teorie. Premiér Vučić řekl, že „protestující lidé nemluvili o koronaviru. Mluvili o nějakém druhu zrady, o migrantech, síti 5G a teorii ploché země.“ Tito lidé podle premiéra protestují neustále, jen míra jejich agresivity se stupňuje.

Srbská policie použila proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout do budovy parlamentu v Bělehradě, slzný plyn. Po opakovaných útocích policisté nasadili k rozehnání davu slzný plyn, incident nakonec vyvrcholil střetem obou skupin. Několik lidí bylo zatčeno a řada reportérů zraněna, informovala agentura AP. Protesty odstartoval sám premiér Vučić, když v úterý kvůli zhoršené epidemiologické situaci oznámil, že v Bělehradě bude o víkendu platit zákaz vycházení.

Další den připustil, že vláda nakonec toto opatření neuplatní, což následně potvrdila po jednání krizového štábu premiérka Ana Brnabičová. Omezeno je ale veřejné shromažďování a restaurace musí zavřít nejpozději do 21.00 hodin.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.