Mýtus: Virus COVID-19 se nemůže přenášet v oblastech s horkým a vlhkým podnebím

Z dosavadních důkazů se virus COVID-19 může přenášet ve všech oblastech včetně oblastí s horkým a vlhkým podnebím. Bez ohledu na podnebí přijímejte ochranná opatření, pokud bydlíte v zemi, nebo pokud cestujete do oblasti hlásící COVID-19. Nejlepším způsobem, jak se chránit před COVID-19, je časté mytí rukou. Tímto odstraníte viry, které mohou být na vašich rukou, a vyhnete se infekcím, které byste mohli získat stisknutím očí, úst a nosu. Vyvarujte se také úzkého kontaktu s každým, kdo kašle a kýchá.

Mýtus: Chladné počasí a sníh mohou zabít nový koronavirus

Není důvod se domnívat, že chladné počasí může zabít nový koronavirus nebo jiné nemoci. Normální teplota lidského těla zůstává okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohledu na venkovní teplotu nebo počasí.

Mýtus: Horká koupel zabrání nakažení COVID-19

Pokud se koupete v horké lázni, nezabráníte tomu, abyste chytili virus SARS-COV-2. Vaše normální tělesná teplota zůstává okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohledu na teplotu vašeho koupele nebo sprchy. Ve skutečnosti může být horká koupel s velmi horkou vodou škodlivá, protože vás může popálit.

Mýtus: Nový koronavirus může být přenášen komáry

Dosud neexistují žádné informace ani důkazy, které by naznačovaly, že nový koronavirus by mohli přenášet komáři. Nový koronavirus je respirační virus, který se šíří primárně prostřednictvím kapének. Kapénková infekce je druh infekce, která se mezi napadenými organismy šíří z infikovaného jedince do okolí za pomoci drobných jemných kapének slin, nosního sekretu či chrchlů. Kapénky jsou produkovány během kýchání, kašlání a v případě lidí i během řeči, kdy mluvčí prská sliny do okolí. Pro průnik bakterií či virů do nového jedince je potřeba, aby byly drobné infikované kapénky vdechnuty do organismu ústy či nosem, či mohou proniknout i přes oční sliznice.

Mýtus: Vysoušeče rukou jsou účinné při zabíjení nového koronavirus

Vysoušeče rukou nejsou účinné při zabíjení COVID-19. Abyste se ochránili před novým koronavirem, měli byste si ruce často mýt dezinfekcí s alkoholem, nebo je alespoň umýt mýdlem a vodou.

Mýtus: Nový koronavirus může zabít ultrafialová dezinfekční lampa

UV lampy by se neměly používat na sterilizaci rukou nebo jiných oblastí pokožky, protože UV záření může způsobit podráždění pokožky.

Mýtus: Tepelné skenery jsou dostatečné při detekci lidí infikovaných novým koronavirus

Tepelné skenery jsou účinné při detekci lidí s horečkou (tj. mají vyšší než normální tělesnou teplotu). Nemohou však odhalit lidi, kteří jsou nakaženi, ale ještě nejsou nemocní s horečkou. Propuknutí nemoci u nakažených do horečky trvá 2 až 10 dní.

Mýtus: Nový koronavirus může zabít postřik celého těla alkoholem nebo chlorem

Ne. Rozprašování alkoholu nebo chloru po celém těle nezabije viry, které již vstoupily do vašeho těla. Postřik takových látek může být škodlivý pro oděv nebo sliznici (např. oči, ústa). Alkohol i chlor mohou být užitečné při dezinfekci povrchů, třeba je však používat podle příslušných bezpečnostních doporučení.

Mýtus: Domácí mazlíčci šíří nový koronavirus

V současnosti není prokázáno, že domácí zvířata, jako jsou psi nebo kočky, mohou být infikovány novým koronavirem. Po kontaktu s domácími mazlíčky je však vždy dobré si umýt ruce mýdlem a vodou. Chrání vás to před různými běžnými bakteriemi, které se mohou přenášet mezi domácími zvířaty a lidmi.

Mýtus: Před novým koronavirus vás ochrání vakcíny proti zápalu plic

Vakcíny proti pneumonii (zápalu plic), jako je pneumokoková vakcína a vakcína proti Haemophilus influenza typu B, neposkytují ochranu proti novému koronaviru. Virus je tak odlišný, že potřebuje svou vlastní vakcínu, kterou se snaží vyvinout několik vědeckých týmů na celém světě. I když tyto vakcíny nejsou účinné proti SARS-COV-2, na ochranu vašeho zdraví se důrazně doporučuje očkování proti respiračním chorobám.

Mýtus: Infekci novým koronavirem může zabránit pravidelné vypláchnutí nosu fyziologickým roztokem

Není prokázáno, že by pravidelné vypláchnutí nosu fyziologickým roztokem chránilo lidi před infekcí novým koronavirem. Existuje několik omezených důkazů o tom, že pravidelný proplach nosu solným roztokem může lidem pomoci rychleji se zotavit z nachlazení. Pravidelné vypláchnutí nosu však neprokázalo prevenci respiračních infekcí.

Mýtus: Konzumace česneku pomůže zabránit infekci novým koronavirem

Česnek je zdravé jídlo, které může mít určité antimikrobiální vlastnosti. V současnosti však není důkaz, že by konzumace česneku chránila lidi před novým koronavirem.

Mýtus: Mladší lidi nový koronavirus obchází

Lidé všech věkových kategorií mohou být infikováni novým koronavirem. Starší lidé a lidé s již existujícími zdravotními problémy (jako jsou astma, cukrovka, srdeční choroby) jsou však zranitelnější tímto virem. WHO doporučuje lidem všech věkových skupin, aby podnikli kroky k ochraně před virem, například dodržováním dobré hygieny rukou a dobré respirační hygieny.

Mýtus: Antibiotika jsou účinné při prevenci a léčbě nového koronavirus

Ne, antibiotika nefungují proti virům, pouze proti bakteriím. Nový koronavirus (SARS-COV-2) je virus, a proto by se antibiotika neměly používat jako prostředek prevence nebo léčby. Pokud jste však hospitalizováni pro SARS-COV-2 (též znám jako wuchanský koronavirus), můžete dostat antibiotika, protože je možná bakteriální koinfekce.

Mýtus: Existuje konkrétní lék k prevenci nebo léčbě nového koronaviru

K dnešnímu dni neexistuje žádný specifický lék k prevenci nebo léčbě nového wuchanského koronaviru. Avšak osobám infikovaným virem by měla být věnována přiměřená péče, aby se zmírnily a léčili příznaky, a osobám se závažným onemocněním by měla být poskytnuta optimalizovaná podpůrná péče. Některé specifické léčby se zkoumají a budou testovány prostřednictvím klinických pokusů. WHO pomáhá urychlit výzkumné a vývojové úsilí s řadou nebo partnery.

(Zpracované podle informací Světové zdravotnické organizace)

Zdroj: Omediach.com