Europoslanec Miroslav Poche je v současné době hlavním úskalím při vzniku vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM. Miroslava Pocheho si nepřeje na post ministra zahraničí prezident Miloš Zeman a také KSČM. „Já jsem zastáncem protiimigrační politiky a velmi mě potěšilo, že nedávno i pan Babiš se prohlásil za evropského lídra protiimigrační politiky. A mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením těchto našich prohlášení i prohlášení vlády,“ prohlásil Miloš Zeman na adresu Miroslava Pocheho.

Přitom se zdá, že Miroslav Poche by byl na post ideálním kandidátem. Vystudoval obor evropská agrární diplomacie na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze (titul Ing.) a politologii a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je europoslancem a tak problematiku zahraniční politiky má bezesporu zvládnutou. Na stanu druhou je pravdou, že má za sebou jeden skandál. Před komunálními volbami v roce 2010 V Praze vyšlo najevo jeho nelegální financování ČSSD. V rozhovoru pro Hospodářské noviny se přiznal, že svůj několikasettisícový dar straně rozdělil a napsal na jiné členy strany. Dle jeho slov z důvodu vyhnutí se nutnosti platit daň. Tato povinnost však u darů politickým stranám neexistuje. Vzdal se tedy stranických funkcí a kandidatury do Rady Hlavního města Prahy. Odmítl se však vzdát samotné kandidatury do zastupitelstva a nakonec mandát opět obhájil.

Celá kauza okolo jeho údajného „sluníčkářství“ se odvíjí od nepřesných informací. Je pravdou, že 29. dubna 2015 skutečně všichni europoslanci zvolení za ČSSD hlasovali pro uprchlické kvóty, z vládních poslanců se k nim připojili i lidovci. „Naopak zástupci hnutí ANO kvóty jednotně odmítli. Hlasovalo se pouze o návrhu usnesení. Evropský parlament tímto nehlasoval o závazné legislativě pro členské státy. Během důležitějšího hlasování o samotném přerozdělování migrantů 9. září téhož roku se ovšem všichni evropští poslanci sociálních demokratů vyslovili proti, pouze Miroslav Poche se hlasování neúčastnil. Grafiku k tomuto hlasování zpracoval a na serveru Hlídací pes publikoval Kamil Gregor z občanského sdružení KohoVolit.eu,“ píše Demagog.cz. „Pro další rezoluci, týkající se uprchlíků, hlasovali jen dva čeští europoslanci (byli to Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák – pozn. red.),“ řekl Poche s tím, že tyto argumenty používají takzvané dezinformační weby či šéf SPD Tomio Okamura.

Problém bude pravděpodobně jinde. Krajská konference pražské ČSSD se v lednu 2018 vyjádřila k volbě prezidenta. „Krajská konference vyzývá občany ČR k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš,“ řekl tehdy europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Toto hlasování se nelíbilo některým delegátům, kteří na protest opustili jednací sál. Miroslav Poche je členem pražské ČSSD a má v ní velké slovo. JE tedy možné, že prezident Zeman se mstí za podporu Jiřího Drahoše v druhém kole prezidentských voleb.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.