Facebook v neděli definitivně smazal stránku Naštvané matky, kterou sledovalo přes 40 tisíc uživatelů této sociální sítě. V pondělí smazal i nově založenou stránku Angry mothers, která se měla stát nástupkyní této smazané stránky. Co přesně Facebook vedlo k tak razantnímu kroku není známo. Známo je však několik skandálů, které má tato stránka na svědomí. Respektive její zakladatelka Eva Hrindová.

Zapsaný spolek Naštvané matky je hnutí Evy Hrindové, které se už léta veze na vlně islamofobie je poměrně častým šiřitelem dezinformací. Jejich hlavní představitelka Eva Hrindová dokonce marně kandidovala v Olomouci do senátu, když získala 906 hlasů a 2,45% hlasů. V minulosti se Hrindová „vyznamenala“ například velmi nevhodným článkem o Lucii Bittalové, které v roce 2015 zemřela na rakovinu. Hrindová tenkrát napsala, že si Bittalová za svou nemoc v podstatě může sama, protože vysílá negativní energii. Hned v úvodu článku se Hrindová do nemocné Bittalové pustila s konspirační teorií. „Její kampaň běží na sociálních sítích a internetu a údajně za ní nestojí žádná firma. Web ale vypadá profesionálně a fotografie také,“ napsala tehdy. To, že kampaň byla kýmkoliv placena samozřejmě nikdy nedokázala. „Karma je karma a lži a podvody se sčítají,“ napsala tehdy na adresu Lucie Bitallové, která v tu dobu umírala na rakovinu děložního čípku.

Poměrně slavnou aférou byl “hon” na advokátku zastupující muslimkou dívku, která si chtěla ponechat právo nošení šátku ve škole. „Dobře si prohlédněte tuto tvář. Tak vypadá advokátka, která aktivně podporuje islamizaci,“ vyzvala více než 33 tisíc svých fanoušků na facebookovém profilu iniciativa Naštvané matky.

Eva Hrindová proslula výroky jako „Sice to není pravda, ale mohla by být„ nebo „Je to hoax, ale to není podstatné.“ Recesistický profil Jiřího Ovčáčka zveřejnil na Facebooku údajný citát Jana Wericha, který měl pronést v rozhlase 23. září 1938. O jeho rozšíření se postarala především právnička Klára Samková, která jej bez ověření sdílela dál. Ale právě i hnutí Naštvané matky v šíření tohoto hoaxu bylo velmi aktivní. „Nakonec se ukázalo, že je to opravdu spíše hoax. Ale to není podstatné. Ukazuje nám to několik zajímavých věcí. Že lidé mají silnou tendenci věřit, že Werich by něco takového mohl říci, protože je to pravda. To je pozitivní,“ napsala tehdy Hrindová.

Hrindová také šířila další hoaxy. Například hoax o činu v v Münsteru v dubu letošního roku. Tehdy psychicky nemocný Němec Jens R. najel do do skupiny lidí, kteří seděli před restaurací. Naštvané matky, které okamžitě spustily svou protiuprchlickou, národnostní a náboženskou nesnášenlivost jako by měly radost, že se něco takového stalo. „Nejlepší prevence je všechny obohacovače s jejich podporovatelé začít deportovat do jejich domovských zemí ,“ napsal Dalibor Turinić. „A hlavně se přestat před nimi ponižovat a ustupovat jim ve všem,“ spojila tehdy nesmyslně čin s Islámem Eva Hrindová.

Facebooková stránka Naštvaných matek také 19. února letošního roku sdílela hoax, o údajné ženě islámské víry, která má údajně nasazený „náhubek“ (muzzle), aby nemluvila. Ve skutečnosti se jedná o tzv. BattoulahBattoulah je tradiční látková maska (s kovovým efektem), kterou nosí ženy v arabských státech Perského zálivu, jako je Bahrajn, Kuvajt , Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty , Omán či Katar. Tato tradice je však už spíše okrajová a mladší ženy tuto masku již nenosí. Tuto tradici dodržují víceméně pouze ženy ve věku 50 let a více žijící na venkovských oblastech. Ačkoliv nošení této masky je jistě velmi nepohodlné, určitě nezabraňuje ženě, aby mluvila.

Jde tedy říci, že stránka Naštvané matky byla jednoznačně dezinformační stránkou na Facebooku.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.