Zakazuje korán chůzi se psem po ulici? A odmítly lázně v Teplicích skutečně nevidomou dívku proto, že její pes vadil muslimským hostům? 

Dnes se podíváme na blog Jiřího Novotného ze dne 7. 3. 2011, který byl publikován na serveru idnes.cz. Jedná se sice o již relativně starou záležitost, vzhledem k současné společenské situaci se však tento hoax ve velké míře šíří i dnes.

Pan Novotný se zde zabývá otázkou vnímání psa v islámu. Začíná údajnou kauzou ve španělském městě Lleida a následně pokračuje s několika dalšími hoaxy či polopravdami. Pojďme je postupně rozebrat.

Španělsko Nechoďte se psem po ulici korán to zakazuje Blog iDNES.cz

Španělsko: Nechoďte se psem po ulici, korán to zakazuje

Jak bývá zvykem i tento hoax postupem času gradoval a nabaloval na sebe další nepravdy. Jeho původní znění však bylo, že nejmenované muslimské organizace vyžadovaly po vedení města Lleida, aby byl zakázán přístup vodících psů do městských autobusů. Jiní než vodící psi do autobusů stejně neměli (a ani dnes nemají) povolený přístup (s výjimkou psů, kteří se dají přepravovat v k tomu určené uzavíratelné přepravce), tudíž je rozšíření zákazu na všechny psy nesmysl a dá se vyvrátit již od samotného základu, jen těžko zakážete něco zakázaného. Rovněž rozšíření zákazu z prostředků hromadné městské dopravy na všechny veřejné prostory, kde se sdružuje větší počet muslimů, je pouze gradace hoaxu.

Každopádně tento hoax vzniknul v poměrně rozjitřené době, kdy byly v Lleidě silné protiislámské nálady, které z velké části iniciovala krajně pravicová politická strana Plataforma per Catalunya, která zakládá svůj program výhradně na fenoménu imigrace. Tato politická strana například iniciovala zákaz nošení burky a nikábu (zde), což později vyšlo v platnost (zde). Proti tomuto zákazu se později ohradila asociace Watani (zde).

Web, který označuje jako zdroj zprávy většina šiřitelů tohoto hoaxu, je velmi nevěrohodný po všech stránkách, lze ostatně posoudit zde. Nutno říci, že tato zpráva se vyskytuje pouze na webech podobných tomuto, žádné ze seriózních španělských medií o tom neinformovalo. I tento hoax se v současné době velmi dobře šíří, jeho vyvrácení přitom nezabere mnoho času. Jedním z nich je například aktualizace článku, který nejprve o situaci zákazu přístupu psů informoval, později vložil odkaz o vyvrácení (zde).

Islám říká: Pes je nečistý, je to ďábel

O postavení žen v islámu, které autor blogu také zmiňuje, toho bylo řečeno a napsáno již mnoho. Více k vyvrácení některých tvrzení například zde.

Dále je zmíněno vyjádření k chování psů, jakožto domácích mazlíčků, íránským duchovním Nasserem Makarem Shirazim. Ten se pozastavil nad stále silnějším trendem chovu psů v Íránu, upozornil, že Korán výslovně nezakazuje kontakt se psy, existuje však několik výkladů, které definují psa jako „nečisté zvíře“, o probouzení zla však nepadlo ani slovo. Spíše se zaměřoval na nenásledování západního trendu „pejskařství“, kdy je mnohdy zvíře upřednostňováno nad lidmi, členy rodiny. Více zde.

Nevidomou muslimku vodí kůň, psa mít nemůže

Ano, ve Spojených státech opravdu žije Mona Ramouni, která má místo vodícího psa vodícího koně. Nabízí se ovšem otázka, jestli to není svobodné rozhodnutí každého handicapovaného člověka, jaké zvíře si na pomoc v životě vybere. Nemělo by se na situaci nahlížet etnocentricky. ( článek vysvětluje její volbu jako výraz respektu k averzi jejích jordánských rodičů ke psům – pozn. red. ). Více zde.

Seeing eye horse guides blind Muslim woman Health Health care NBC News

Anglie: Muslimové vykazují pejskaře z autobusu

Tato událost se opravdu udála, ovšem se nejednalo o skupinu muslimek s dětmi (opět náznak umělého dramatizování situace), ale o jednu ženu s dětmi. O incidentu píší i důvěryhodná britská média, například zde a zde.

Muslim bus drivers refuse to let guide dogs on board Daily Mail Online

Situací se zabývala jak Muslimská rada Británie (MCB), která apelovala na muslimy k větší toleranci, tak Sněmovna lordů (na vyžádání britského ministra dopravy Normana Bakera, který se k případu vyjádřil, že „svoboda jednoho člověka je vždy omezením někoho druhého“).

Lázně Teplice: Odmítli nevidomou dívku, její pes vadil muslimským hostům

I v případě této „kauzy“ se jedná o překrucování reality. Jako obvykle se toho chytilo velké množství nejrůznějších webů, oficiální vyjádření teplických lázní je přitom dohledatelné během pár vteřin zde. Cit.

“Na případ paní Machové z roku 2007 se nás v posledních týdnech ptá řada lidí. Někteří nás osočují z toho, že jsme ji odmítli, jiní si přečtou, že se nakonec u nás odléčila v doprovodu maminky, tak jak ji to schválila zdravotní pojišťovna. Mnozí nám vyčítají zohledňování jiných kulturních zvyklostí lázeňských hostů.
Asistenční pes je úžasné zvíře, které člověku obrovsky pomůže, lidský doprovod je ale v lázeňském prostředí zkrátka vhodnější – např. orientace v lázeňských domech je řešena piktogramy, rozpisy procedur nedokážeme vytisknout v Braillovu písmu, termální bazény nejsou uzpůsobeny pro pohyb zvířat atd. Proto jsme tehdy trvali na doprovodu člověka. Od dubna 2012 platí zákon, že asistenční pes může člověka doprovázet i v nemocnici a my tento zákon respektujeme. Nejsme zaujatí proti asistenčním psům, už 15 let u nás pracuje nevidomý masér, kterého neustále doprovází jeho asistenční labrador.  Lázně Teplice v Čechách

Vyjadření k pobytu paní Machové Lazne Teplice


Studentka 5. ročníku hospodářských a kulturních studií a spolupracovnice redakce.