Ne, nezbláznili jsme se. Taková zpráva skutečně proběhla českým internetem a dočkala se masového sdílení na sociálních sítích.

A přestože jde na první pohled o nesmysl, můžeme si na něm demonstrovat jeden z fenoménů internetového věku – click-baitové rýžování.

„Studentka dosáhla IQ 220 poté, co rok pila sperma! Teď je chytřejší než Stephen Hawking!“, informoval své čtenáře 24. května 2017 bulvární web Extra.cz.

V článku se dále dočteme: „Sama Alicia tvrdí, že blahodárné účinky spermatu na sobě pocítila již po dvou týdnech konzumace. „Hodně dlouho jsem se věnovala výzkumu, jak zlepšit inteligenci, a pití spermatu mi přišlo jako nejjednodušší způsob,“ svěřila se worldnewsdaily.com.“

Tak pojďme na to.

Pochybný zdroj

Zadáte-li si klíčová slova “IQ 220” a “Sperm” do vyhledávače, během chvilky naleznete původní zdroj této zprávy. Není to worldnewsdaily.com, jak nesprávně uvádí Extra.cz, ale worldnewsdailyreport.com. Pokud je vám název tohoto webu povědomý, vězte že nejde o náhodu. Psali jsme o něm v souvislosti s falešnými zprávami, které český bulvár vzal vážně, už několikrát. (Spermafortis aneb hromadné otěhotnění v bazénu; Saúdští vědci rozhodli, že ženy jsou savci a měly by mít stejná práva jako velbloudi; Donald Trump chce znovu otevřít vyšetřování útoků z 11. září )

Ano, uhodli jste, jde o satirický web. Jak už jsme psali dříve, v článcích Worldnewsdailyreport se najdou skutečné perly, jako například „globální oteplování je vynálezem CIA; homosexualita vedla k vyhynutí Homo Erectus; dvousetkilová žena přežila sexuální napadení stádem kapustňáků,“ atd. Každý jen trochu soudný člověk dokáže rozeznat, že takový zdroj opravdu není třeba brát vážně.

Mimochodem, anglickou verzi zprávy vyvrátil už web Snopes.com.

A jak je to s tou prospěšností?

Přestože se vztahem mezi konzumací spermatu a inteligencí se nezabývá žádná vědecká studie, rozhodli jsme se udělat ještě jeden krok v ověřování navíc – ukázat nesmyslnost v článku obsažených tvrzení. V české verzi článku se totiž dočteme:

Screenshot z Extra.cz

Rozhodli jsme se nevěnovat všem prvkům v textu zmíněným, pro jednoduchost jsme zvolili pouze vápník. (Složením ejakulátu se detailně zabývá například práce D. Owena “A Review of the Physical and Chemical Properties of Human Semen“)

Vyšli jsme tedy z doporučených denní dávky vápníku (800 mg), jak jí stanoví Vyhláška o označování výživové hodnoty potravin 450/2004 Sb. Jen k dosažení této doporučené dávky by bylo třeba 2900 ml ejakulátu. Jak upozorňuje Tomáš Cikrt ze Zdravotnického deníku, “Jeden muž na jednu ejakulaci vyprodukuje 2-6 ml, a tak k dosažení potřebného množství by bylo třeba téměř 500 mužů.”

Dodejme, že americký National Institute of Health stanovuje denní dávku  tohoto minerálu ještě výše (v závislosti na věku 1000 – 1300 mg), poměr potřebný k jeho získání z ejakulátu si tak jistě dokáže laskavý čtenář v případě zájmu spočítat sám. Zabývat se dále zdravotní prospěšností konzumace považujeme tedy za zbytečné.

Žurnalistická neschopnost nebo click-bait?

I bulvár se dá dělat dobře, špatně, nebo úplně tragicky. Tak či tak, jde o vyhledávaný a populární žánr, který má ve světě médií svoje nezastupitelné místo.

Můžeme si ale položit otázku, zda redaktoři Extra.cz nejsou schopni ani toho nejsnazšího ověřování zpráv, které přebírají, nebo jestli právě tímhle přebíráním neproměňují své „zprávy“ na čistokrevný click-bait.

Jednou ze smutných tendencí některých internetových médií je totiž v poslední době to, že jim nezáleží už na ničem jiném, než na návštěvnosti. Je třeba se smířit s tím, že pro některé vydavatele jsou tyto fake news regulérním byznysem. Vydávání sebepitomějších zpráv se totiž osvědčuje, neboť právě ty obvykle zaujmou konzumenty na sociálních sítích.

Na tom není nic špatného, ale s žurnalistikou už podobné články ale nemají nic společného.


administrator

Tým manipulatori.cz