Od výtržnosti, kterou v sobotu 26. května v Brně v Divadle Husa na provázku při kontroverzním představení Naše násilí a vaše násilí Olivera Frljiće spáchala bojůvka, která si říká „Slušní lidé“, se ozvala řada jejich podporovatelů, mezi kterými najdeme v jednom šiku arcibiskupa Dominika Duku, Jiřího Ovčáčka nebo právníka Zdeňka Koudelku (který vždy vysvětlí, že co Miloš Zeman činí, dobře činí).

Kritici výtržníků upozorňují na podobnost s nacistickými bojůvkami, které před válkou rušily jim nemilé divadelní hry, již méně se připomíná časově bližší analogie s Ruskem. Tam se samozvaní strážci pravoslaví a mravnosti s hezkými názvy jako například Petrohradští kozáci, Eurasijský svaz mládeže či Boží vůle činí od roku 2012 (což jistě zcela náhodou koinciduje s druhým Putinovým prezidentským mandátem) a přerušují divadelní představení, ničí výtvarná díla či (mnohdy úspěšně) požadují zákaz filmů, výstav či koncertů – například i skupiny Rammstein. Zdůvodněním je často urážka náboženského cítění křesťanů a (také muslimů).

Zakladatelé brněnské bojůvky „Slušní lidé“ se ale v Rusku inspirovali nejenom chováním. Vzali si odtamtud i název. Ruský pojem „Вежливые люди“, (lze jej přeložit jako „zdvořilí lidé“, ale také „slušní lidé“, jak nám jistě správně hlásí ruský propagandistický server Sputnik) je totiž jen jiné pojmenování neoznačených vojáků, kteří v roce 2014 začali okupaci Krymu. Stejnojmennou píseň „Slušní lidé“ ostatně v dubnu 2014 nazpívali Alexandrovci, oblíbení u nás v putinofilských kruzích. A vloni vydaná kniha projevů ruského ministra zahraničí Lavrova se jmenuje „Jsme slušní lidé“.

V případě našich „Slušných lidí“ ale přece jen máme jednu odlišnost od Ruska. Ruským okupantům Krymu se také říká zelení mužíci podle uniforem bez označení. U nás máme mužíky modré.

P. S. Hnutí Slušní lidé jsme se věnovali už zde


author