Organizace Transitions Online uspořádala během jara 2017 kurz pro studenty žurnalistiky Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého, jak ověřovat informace a odhalovat dezinformace či „fake news“. Na základě toho vznikla i internetová stránka FACT CZECH.

Již nyní je na stránkách například velmi užitečný návod pro ověřování videa, návod pro ověřování fotografií a obrázků.

Rychlý návod, vám pomůže rozpoznávat okolnosti vzniku a šíření videa a obrázků a posoudit jejich důvěryhodnost.

Každý krok je uveden v barvách semaforu, neboť nikdy nelze jednoznačně potvrdit všechny okolnosti vzniku záznamu.

Google Earth nabízí mnohem víc než jen satelitní snímky. Jeho funkce jako Historické zobrazení, 3D budovy nebo Měření umístění vám pomohou zjistit přesné místo, kde byla očitým svědkem pořízena fotka nebo video. Tento článek Vám ukáže jak na to.

Google je pravděpodobně největším archivem informací na webu, takže zvládnutí pokročilého vyhledávání je nutnost. Toto video od First Draft vysvětluje pár klíčových vyhledávacích funkcí:

Více na: http://www.factczech.cz/


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.