Sociolog Petr Hampl si moc velkou hlavu s přesností svých výroků nedělá. Nedávno náš web upozornil na výrok o neexistujícím průzkumu veřejného mínění. Hampl na FTV Prima tvrdil, že existuje dva roky starý průzkum STEM, v němž 80 % občanů nesouhlasí s přítomností český vojáků v Afghánistánu. Ve skutečnosti byl průzkum starý 14 let, nezpracovala ho STEM, ale CVVM a ani 80 % nesedí.

Podobné nepřesnosti se také dopustil na Twitteru a také ve svém souhrnu týdne na dezinformačním webu Pravý prostor. „Jeremy Corbyn uctil památku teroristů, kteří postříleli bezbranné izraelské sportovce. Projde mu to bez problémů,“ napsal na Twitter. Z uvedeného statusu by šlo usoudit, že se jedná o aktuální čin předsedy opoziční Labouristické strany. Ve svém souhrnu pro Pravý prostor navíc své tvrzení nedokazuje jakýmkoliv odkazem.

Jakkoliv je tento čin Jeremyho Corbyna odsouzeníhodný, stal se v roce 2014. Je tedy čtyři roky starý. V té době ještě Jeremy Corbyn nebyl předsedou Labouristické strany. Není také pravdou, že by mu tento čin v Británii prošel „bez problémů“. Corbyn se dosud bránil, že na hřbitově byl uctít památku 47 Palestinců, kteří byli zabiti, kteří byli zabiti izraelskou armádou na tuniské základně v roce 1985. Média však upozorňují, že hrob těchto vojáků je dobrých 15 metrů od místa, kde britský čelní politik pokládal věnec. Až nyní se objevily fotografie, které dokazují, že Corbyn lhal. V Británii je z toho velký skandál. (1, 2, 3, 4) Proti činu Corbyna se ozval například i izraelský premiér Benjamin Netanyaahu. Britský ministr vnitra Sajid Javid ho vyzval k rezignaci.

Ve věci tedy manipuloval jak Petr Hampl, tak Jeremy Corbyn, který mluvil nepravdu o účelu ceremoniálu. Corbyn se v Izraelsko-palestinském konfliktu dlohodobě staví na stranu Palestinců a čelními politiky státu Izrael je nazýván antisemitou.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.