Ruský klub motorkářů Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, zřídil pobočku na Slovensku. Informovalo o tom ruské velvyslanectví na Slovensku. Stalo se tak poblíž obce Dolní Krupá.

„Jelikož se státní orgány tváří, že vše je v pořádku, začali se starat sami občané. Na internetu se objevily první dronové fotografie, co to tam vlastně ti motorkáři mají. Nic zvláštního. Tanky, bojová vozidla pěchoty, střelnici. V objektu, který je v územním plánu veden jako „zemědělská výroba,“ píše stránka Dezinformácie Hoaxy Propaganda. V objektu cvičí s těžkou bojovou technikou i organizace Slovenští branci. Podle Ministerstva vnitra SR měla skupina Slovenští branci vazby na extremismus a extremistické subjekty.  „To je taková polovojenská skupina, která tu v podstatě prosazuje podobné narativy jako Noční vlci. Je to ‚protifašistický‘ narativ – ale dávám to do velkých uvozovek – v tom současném ruském nebo bývalém sovětském vydání,“ dodal Mesežnikov.

„Objekt je prý v územním plánu vedený jako zemědělsko-hospodářská výroba. Podle slovenského serveru Topky.sk se jedná o areál bývalé inseminační stanice, který leží dva kilometry od obce Dolní Krupá. Ten se podle místních obyvatel předělává už od roku 2016. Kvůli maskáčovém nátěru se areál podobá vojenské základně. Z několika stran jej chrání ostnatý drát a nad vchody jsou umístěné bezpečnostní kamery. Nápis, který by naznačoval, že jde o centrálu Nočních vlků, zde však prý nenajdete. Redaktoři serveru se také pokusili do objektu nahlédnout, záhy je však objevil muž, který se je prý snažil vyfotografovat,“ píše Deník.cz.

Policie později uvedla, že jde sice o pojízdná vozidla, nejsou ale schopná střelby. „Jde o historické exponáty, expozice v tomto objektu je plánována již na podzim tohoto roku a má být zpřístupněna veřejnosti,“ napsala policie na sociální síti Facebook. Po návštěvě objektu policisté také uvedli, že se v areálu nenachází střelnice.

Prezidentem Nočných vlkov Európa je Jozef Hambálek. Na tomto videu, které zveřejnil vůdce ruských Nočních vlků Zaldostanov, zvaný „Chirurg“, líčí své pocity k Rusku. Nadšený Hambálek zde lámanou ruštinou předvádí bossovi své úspěchy na území Evropy. Hambálek momentálně na dotazy novinářů nereaguje.

Organizace Noční vlci je finančně podporována ruským státem (až několik set milionů rublů ročně, dle údajů z roku 2013), a jím pořádané motoristické přehlídky a představení prezentují, kromě prvků běžně spjatých s motocyklismem, i témata směšující vypjaté ruské vlastenectví, pravoslavnou religiozitu a oslavu osobnosti J. V. Stalina. Skupina příslušníků klubu zahajující v dubnu 2015 hromadnou jízdu z Moskvy do Berlína mávala rudými vlajkami se Stalinovými portréty a heslem „Za vlast! Za Stalina!“, které pochází z období druhé světové války. Portrét Stalina je také na profilové fotce facebookové stránky Cesty Víťazstva, kterou Foldyna označil „to se mi líbí“.

Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov je na seznamu osob, které nesmí v rámci sankcí proti Rusku z důvodu anexe Krymu do zemí Evropské unie a také do Spojených států amerických. Americké ministerstvo financí zdůvodnilo uvalení sankcí na motorkářský gang tím, že se jeho členové účastnili bojů na Ukrajině i útoku na námořní velitelství v Sevastopolu.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com